Bu 8 bölümlük minik İsveç yapımı diziden inanılmaz etkilendim. Şu an hala dizi hakkında düşünüyorum hatta:/Dün akşam tek bir solukta izleyip ikinci sezonu beklemeye başladık.

Özetle, hem Avrupa’da yaşayan müslüman ailelerin 13-15 yaşındaki çocuklarının Işid’e katılma sürecini, hem fındık beyinli sümsük kocası yüzünden 4 aylık bebeğiyle kendini Suriye’de savaşın hatta cehennemin ortasında bulan Pervin’in İsveç’teki hayatına geri dönmek için İsveç istihbaratından Fatima ile iletişimini ve hoop tüm olayların birleşimini tek bir dizi halinde izliyorsunuz.

Spoiler vermemek adına daha fazla detay yazmak istemiyorum lakin dizide en sevdiğim insan Işid’e kaçırılan kızların babası Süleyman’dı. İçimi sıcacık yapan bir baba karakteri oldu. En sevmediğim karakter de şüphesiz Pervin’in kocası ezik Hüsam. Neyse, her karakter çok iyiydi bence izlemeyip yaşadım sanki diziyi. Herkese performansından ötürü teşekkürler::)

İlk bölüm bittikten sonra oyuncuların adı ekrana akarken Pervin karakterinin gerçek isminin Gizem Erdoğan olduğunu görüp gözlerimi pörtleterek şaşırdım. Gizem Erdoğan İsveç doğumlu bir Türk oyuncuymuş meğer! O kadar iyi oynadı ki tamamen hissettim yaşadıklarını. Ayrıca dizide bir çok sahne Türkiye’de de geçiyor ve Türkçe de duyuyoruz sık sık. Hatta Türkiye’deki patlamaya bile yer vermişler birazcık.

Son olarak İsveççeyi resmen epey anlayabildim, sanırım gerçekten Norveççe ile neredeyse aynı, ama diziden o kadar etkilendim ki bunun mutluluğunu kendi içimde bile yaşayamamışım:D şimdi buraya yazarken farkettim.

Ve sonun sonu olarak da şunu eklemek isterim, dizide her müslümanın terörist gibi gösterilmeye çalışıldığı yönündeki yorumlara katiyen katılmıyorum ben.Bence çok kötü niyetli bir yaklaşım. Netflix’te var dizi şıp diye izleyebilirsiniz bir gecede.

Sevgiler:)

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir