Not:Spoiler yoktur!(Emre gibi her şeyi ama her şeyi spoiler’den saymıyorsanız tabi:p) 


Şalom Aleyhem!

11 koca sezon “Walking Dead” izledikten sonra ve tam olarak “Fear the Walking Dead” e başlamadan önce, PhD Zombi iki kişi olarak, sırf konusu çok farklı diye Shtisel’e başladık. Amaa hop en sevdiğim dizilerden biri oldu Shtisel; konu ve karakterler çok sadeydi, çok gerçekti. Herkes o kadar iyi oynamış ki gerçek, yalın, samimi bir hikaye izlediğime tüm kalbimle inandım, her şeyin bir İsrail dizisi olduğunu unuttum.

Olaylar çoğunlukla Kudüs’ün bir mahallesinde geçiyor ama birkaç kez Tel Aviv’e falan da gittiğimiz oldu(:…(Ortadoks Yahudiler hakkındaki 3 kuruşluk bilgimi de “Unorthodox” isimli başka bir Netflix dizisine borçluyum; sonra da bununla ilgili bir okuma vs.yapmadım ;dolayısıyla sanırım benim ne Hasidik kültüre, ne de başka bir dindar kültüre karşı pek bir merağım yok;)) Velhasıl, dizi, ilgili kültürü ve dini inanışı ne kadar gerçekçi ve şeffaf yansıtıyor bilemem. 

Dizide sıradan bir ailenin bütüün fertleri başrolde, hepsinin hikayesini/günlük yaşamını aynı anda ama ayrı ayrı izliyoruz ve her şey aşırı gerçek aşırı samimi. Dizideki favori karakterim de sanırım neredeyse herkes, tüm Shtisel ailesi, ama başta Giti Weiss, Shulem Shtisel, Akiva, Zvi Arye… bir tık drama ve komedi harmanlı bir hikaye ama çok dozunda olmuş bence. Dizinin ilk dakikalarında aaaa Almanca konuşuyorlar vs diye artislik yapmaya çalıştım (lisede gördüğümüz kıt Almanca’ya güvenerek ve bir kaç kelime yakalayarak); ama sanırım konuştukları dil Yahudi Almancası’ymış ve arada Yiddish.

Hırpalamasın, yormasın, sıradan olmasın hatta izlediğime de pişman olmayayım dizisi olmuş bence. Güzeldi…

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir